PROGNOZA 16 DNIOWA: NA ZACHODZIE NIE MA NAJMNIEJSZYCH SZANS NA ZIMĘ, WSCHÓD ZIMNIEJSZY

29.12.2013



 

Nasze prognozy niestety od dłuższego czasu nie wskazują na to, aby zawitała do Polski prawdziwa zima. Co najmniej do połowy stycznia także jej nie będzie, co jest wręcz zjawiskiem niespotykanym w naszych szerokościach geograficznych. Warto też  wspomnieć, że lokalnie w naszym kraju w tym sezonie nie zanotowano jeszcze stałej, co najmniej centymetrowej pokrywy śnieżnej.

Ten tydzień przyniesie nam już wyraźny podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód, Pomorze i Śląsk. Pierwsza połowa tygodnia przyniesie jeszcze wpływ wyżu, w związku z tym nie zapowiadamy opadów, ale w zamian za to nie zabraknie mgieł, zamgleń i niskich chmur, ale i rozpogodzenia się pojawią, szczególnie na południu i zachodzie. Temperatura balansować ma w granicach 1-3 stopni na wschodzie, 4 w centrum i 5-6 na Śląsku, Wybrzeżu i zachodzie.

W drugiej połowie tygodnia przebiją się do nas mało aktywne fronty atmosferyczne. Pojawi się więcej opadów: przeważnie deszczu, tylko okresami na wschodzie deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Spadnie od czwartku do niedzieli średnio od 5 do 10 mm wody, więc niezbyt wiele. Słupki rtęci cały czas wskazywać mają podobne wartości: 1-3 stopni na wschodzie, 4-5 w centrum, na Podkarpaciu i w Małopolsce i 6-7 na zachodzie, Pomorzu i Śląsku.

Noce mroźne, gdzieniegdzie z 5-cio stopniowym mrozem i z licznymi, gęstymi mgłami, które powodować mają utrudnienia na drogach i lotniskach. Wiatr powieje do niedzieli słabo i umiarkowanie; wichury nam nie grożą.

 

Od święta Trzech Króli na chwilę się ochłodzi, jednak i tak i tak na zachodzie nie ma co liczyć na zimę. Do 8. grudnia zapowiadamy od -1/1 stopnia na wschodzie, 2 w centrum do 4 na zachodzie. W pasie od Mazur po Małopolskę i Podkarpacie jeśli coś popada, to głównie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Niewykluczone, że na kilkadziesiąt godzin w tych regionach utworzy się cienka warstwa białego puchu. Z kolei od Pomorza po Śląsk, gdzie utrzymają się ciepłe masy powietrza, padać ma głównie deszcz. Noce z temperaturą dodatnią na zachodzie i nad morzem, poza  tym z niewielkim mrozem.

Od 9. stycznia czeka nas ponownie powrót monotonnej, późnojesiennej aury. Na zachodzie słupek rtęci znowu podskoczy do 5-7 stopni, w centrum zatrzyma się na około 3-4 stopniach, a na wschodzie, Mazurach i południowym-wschodzie na 0-2 st. C. Opadów w dalszym ciągu umiarkowanie dużo i cały czas przybierać będą mieszaną postać: od deszczu na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach, Ziemi Lubuskiej i Śląsku, przez deszcz i deszcz ze śniegiem na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w centrum po deszcz ze sniegiem i mokry śnieg na Mazurach, wschodzie i południowym-wschodzie.

Reasumując, pierwsza połowa stycznia przyniesie strasznie nudną pogodę. Temperatura nie ulegać ma większym zmianom, opady też pojawiać mają się sporadycznie, a Słońce wyjdzie tylko raz na jakiś czas. Oby to się szybko zmieniło.

Władysławowo wakacje z dzieckiem


Pogoda długoterminowa nad morzem 2024


Pogoda w Polsce:

Gdańsk
Warszawa
Poznań
Bydgoszcz
Kraków

Pogoda nad morzem:

Władysławowo
Sopot
Łeba
Kołobrzeg
Międzyzdroje

Cypr Pogoda Zimą

Google+

projekt i realizacja: PodisPromotion