PROGNOZA POGODY NA LATO 2022 Wakacje

06.10.2021Zaczęły się wakacje. Zgodnie z obietnicą przedstawimy teraz Państwu przewidywania synoptyków na najbliższe trzy miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień. Z prognozy będzie można dowiedzieć się, kiedy najlepiej udać się na urlop.

LIPIEC ZMIENNY

Wczoraj przedstawiliśmy na blogu prognozę pogody na pierwszą połowę lipca, z której jasno wynika, że do 15. lipca nie mamy szans na jakieś większe ataki ciepła. Temperatura oscylować ma w granicach od 20 do 30 stopni, więc będzie w sam raz. Przyjemnej pogodzie po 5. lipca powinno towarzyszyć też więcej Słońca. W pobliżu naszego kraju zadomowi się układ wysokiego ciśnienia, który nie będzie chciał dopuścić do opadów w Polsce. Nuda pogodowa zakończy się w okolicach 15. lipca. Wyż osłabnie i dopuści do sterów atlantyckie niże. Musimy się więc liczyć z przeplatanką, niczym z czerwca. Spodziewamy się kilku, stosunkowo krótkich ataków upałów, kiedy słupki rtęci przekroczą w cieniu 30-35 stopni, które zakończą się potężnymi nawałnicami związanymi z chłodnymi frontami atmosferycznymi i krótkim ochłodzeniem po którym znowu powrócą upały.

Jeśli ktoś wybiera się na urlop w pierwszej połowie lipca może liczyć na statyczną pogodę, z temperaturą w sam raz, tylko nad morzem może nam być trochę chłodniej, bo temperatura wahać ma się w rejonie 20 stopni. Po 15. lipca nastąpi pogoda "dla każdego coś dobrego". Będą i fale i upałów, które nawet nad morzem przyniosą powyżej 25 stopni, będą nawałnice i ochłodzenia, kiedy odetchniemy od zbyt wysokich temperatur.

Sprawdź: Pakiety na wakacje z dziećmi w Polsce

SIERPIEŃ SPOKOJNIEJSZY

W sierpniu aura się trochę uspokoi. Oczywiście nie oznacza to,  że przez cały miesiąc nie będzie padać. Opady mają być związane głównie z burzami, a więc trzeba będzie mieć szczęście, lub jak kto woli pecha aby doświadczyć burzy. Prognozy wskazują jednak, że zjawisk jakoś bardzo dużo być nie powinno - miesiąc ten ma szansę zapisać się jako spokojniejszy, niż chociażby czerwiec. Mimo wszystko często zjawiska okazywać się mogą potężne, siejące spustoszenia. Z pewnością niejednokrotnie usłyszymy o szkodach, jakie w jakiejś miejscowości wyrządziła burza. Powodem nawałnic w sierpniu mają być bardzo wysokie temperatury, dochodzące w okolice 35. stopni!  Z południa bez przeszkód będzie płynąć do nas gorące, zwrotnikowe powietrze. Nie zabraknie oczywiście też dni chłodnych, po przejściu zimnych frontów atmosferycznych z nawałnicami, kiedy temperatura opadnie w pobliże 20 stopni Celsjusza.

Urlop w sierpniu według prognoz jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Będziemy mieli sporo okazji do opalania się, do przebywania na świeżym powietrzu wśród pięknej pogody. Większość burz ma występować na niewielkim obszarze. Utrudnieniem może okazać się jednak zbyt wysoka temperatura, która nas po prostu będzie męczyła. Musimy pamiętać o tym, że podczas upałów nie wolno opalać się dłużej niż kilka minut. Należy pić koniecznie dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, możemy być narażeni na odwodnienie albo udar słoneczny.

WRZESIEŃ


Mimo, że wrzesień kojarzy nam się zwykle z pierwszymi chłodami i coraz częstszymi ulewami to w tym roku stery będzie chciała jeszcze przejmować ciepła pogoda. Spodziewamy się jeszcze kilku fal gorąca, kiedy to temperatura dojdzie do 30 stopni, ale w konsekwencji przechodzić mają burze. Niech nas jednak nie zwiedzie pierwsze zdanie tej prognozy. Mimo napływów ciepłego powietrza z południa coraz częściej będziemy mieli do czynienia z frontami atmosferycznymi z opadami deszczu i niskimi temperaturami. Im bliżej końcówki miesiąca tym zimno ma być coraz większe. W trzeciej dekadzie miesiąca podczas dni deszczowych prognozujemy lokalnie tylko około 10 stopni. Nocami pojawiać się zaczną pierwsze, przygruntowe przymrozki. W górach sypnie śniegiem.

Jeśli wybieramy się na urlop we wrześniu to najlepiej na początku miesiąca, kiedy mamy mieć jeszcze sporo dni ciepłych i słonecznych, a Bałtyk i jeziora osiągać będzie najwyższą temperaturę w ciągu roku. Wraz z mijaniem miesiąca coraz częściej ma padać, więc urlop od drugiej dekady września jest wielkim ryzykiem i może okazać się nieudany, ale myślę, że nikt na takie coś się nie odważył :).

 

Od tego tygodnia w każdy piątek będziemy przedstawiali temperaturę wody w wybranych kurortach nadmorskich i mazurskich. Podamy też tendencję (czy woda się ociepliła czy ochłodziłą) oraz prognozę na najbliższe dni. Serdecznie zapraszamy!

Władysławowo wakacje z dzieckiem


Pogoda długoterminowa nad morzem 2023


Pogoda w Polsce:

Gdańsk
Warszawa
Poznań
Bydgoszcz
Kraków

Pogoda nad morzem:

Władysławowo
Sopot
Łeba
Kołobrzeg
Międzyzdroje

Gran Canaria Pogoda Zimą

Google+

projekt i realizacja: PodisPromotion