JAKA POGODA W CZERWCU?

06.10.2021Za naszymi oknami zimno i deszczowo. Patologia. A jaki będzie czerwiec? Nie ukrywam, że wchodzimy w meteorologiczne lato, które obejmuje trzy miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Podczas tych miesięcy aura rzadko bywa inna. Fale gorąca przeplataja się z falami kilkudniowego ochłodzenia, które zapoczątkowywać będą groźne burze. Nie inaczej będzie i w tym roku. Zobaczmy szczegóły.

CZERWIEC MIESIĄCEM MOKRYM, ALE DOŚĆ CIEPŁYM

 

W czerwcu na pewno nie będziemy mogli narzekać na brak opadów, które pojawiać się będą bardzo często i niejednokrotnie mogą okazywać się ulewne. Większość wody z nieba, jaka będzie na nas spadała związana powinna być z burzami, dlatego sumy opadów rozkładać się mają bardzo nierównomiernie. W jednym miejscu przez cały miesiąc może spaść 215% normy, a w pobliskim ok. 100%. Najczęściej błyski i grzmoty za swoimi oknami podziwiać będą mieszkańcy południa i to tam przez cały miesiąc spadnie najwięcej deszczu - nawet powyżej 150-200% normy wieloletniej. W centrum, na zachodzie, wschodzie i północy burz też nie zabraknie, ale ma ich być mniej - szacujemy, że przez cały miesiąc spadnie od 80 do 150% normy.

Sprawdź: wakacje nad morzem w czerwcu - Władysławowo 20 % taniej

TEMPERATUROWO BEZ REWELACJI

Jeśli chcemy jakieś mega upały to nie zobaczymy ich w czerwcu. Temperatura przez cały miesiąc ma być wyrównana i osiągać ma wartości od około 16-20 stopni do ok. 30, tylko w poniedziałek lokalnie na południu, gdzie będzie padać i nie będzie Słońca słupek rtęci może mieć problemy z przekroczeniem nawet 10 stopni. Nie będzie więc źle. Trzeba pamiętać, że bardzo wysokie temperatury też nie są dobre dla naszego organizmu i z pewnością wystarczą nam te w miarę przyjemne wartości w czerwcu.

POGODA W CZERWCU

Pogoda w czerwcu będzie bardzo dynamiczna. Do 6. czerwca zmiennie, czyli raz burzowo raz przyjemnie. Później, czyli ok. 6-7. czerwca, nastąpi chwilowe ochłodzenie, które widzieliśmy już w prognozie długoterminowej! Niższa temperatura sprawi też, że pogoda się uspokoi - burz ma być mniej, wychodzić ma więcej Słońca, ale deszcz też będzie padał. Druga i trzecia dekada to powrót pogody z pierwszych dni czerwca, czyli dynamizm, częsta zmienność, częste skoki temperatury i sporo burz, niektórych gwałtownych, siejących spustoszenia.

BURZE

W obecnym miesiącu nie unikniemy też burz. Pojawiać mają się zarówno te termiczne, powstałe dzięki obecności wilgotnego powietrza nad Polską, przy udziale Słońca i temperatury, jak i te frontowe. Te pierwsze są z reguły lokalne i punktowe, a drugie mogą objąć większy obszar kraju, ale w jednym się łączą: oba rodzaje burz potrafią być bardzo groźne; niosą często ulewne opady deszczu, powodoujące zalania i podtopienia, wichury, opady sporego gradu, a niekiedy też trąby powietrzne. Takie zjawiska towarzyszyć nam mają także w czerwcu. W maju nieraz słyszeliśmy w mediach o tym, ile szkód narobiły nawałnice i teraz dużo w tej kwestii się nie zmieni.

OSTATNIA AKTUALIZACJA: 1. CZERWCA

09:12

Władysławowo wakacje z dzieckiem


Pogoda długoterminowa nad morzem 2023


Pogoda w Polsce:

Gdańsk
Warszawa
Poznań
Bydgoszcz
Kraków

Pogoda nad morzem:

Władysławowo
Sopot
Łeba
Kołobrzeg
Międzyzdroje

Gran Canaria Pogoda Zimą

Google+

projekt i realizacja: PodisPromotion