PROGNOZA SEZONOWA

14.08.2013Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszą prognozą sezonową dla naszego kraju, na okres czasu maj-listopad!

Sprawdź: Pogoda na zimę 2013/2014 i kiedy spadnie pierwszy śnieg 2013

 

PROGNOZA SEZONOWA DLA POLSKI NA OKRES CZASU MAJ-LISTOPAD 2013

MAJ MIESIĄCEM W GRANICACH NORMY

W maju nie prognozujemy jakichś większych zawirowań w pogodzie. Pierwsza dekada zapowiada się z umiarkowaną pogodą i jeszcze mogą zdarzyć się przed 10. maja silniejsze burze, potem napłynie do nas niestety zimne powietrze, pojawią się przymrozki, będzie także więcej dni deszczowych, lecz na chwile obecną nic nie wskazuje na jakąś powtórkę z 2010 roku, choć cyklogeneza na Morzu  Śródziemnym trwać będzie. W trzeciej dekadzie prognozujemy powrót wysokich temperatur. Możliwe nawet, że pojawią się pierwsze upały, ale zapłacimy za nie gwałtownymi burzami z gradem, ulewami i bardzo silnym wiatrem, których, tak, jak ostatnio najwięcej będzie na południu i wschodzie Polski.

CZERWIEC CIEPŁY

Ocieplenie pod koniec maja przedłuży się również na czerwiec. Temperatury początkowo dochodzić mają do nawet 31-33 stopni, a w dalszych dniach miesiąca do 33-35. Nie zawsze upałom towarzyszyć ma piękna, słoneczna pogoda. Nie unikniemy burz i to katastrofalnych w skutkach, z gradem, ulewami, wichurami i tornadami. Mają to być burze zarówno termiczne, jak i frontowe, które przyniosą na jakieś dwa, góra trzy dni trochę więcej chłodu, po czym powrócą upały i nawałnice.

LIPIEC GORĄCY

W lipcu pogoda nie na nam od siebie odpocząć. Częste fale upałów z temperaturami czasami powyżej 30-35 stopni i wielkie burze, siejące spustoszenia na większym obszarze będą dla nas codziennością.  W mediach bardzo często słyszeć będziemy o stratach, jakie zjawiska wyrządziły. Tworzyć będą się superkomórki burzowe, obszerne  MCS-y i linie szkwału. Wytchnienie od upałów i burz przyniosą nam dni bezpośrednio po przejściu zimnego frontu – wtedy temperatura spadnie nawet poniżej 20-25 stopni i co najwyżej popada deszcz, na zmianę ze Słońcem po czym po kilkudziesięciu godzinach ponownie zaatakuje nas upał i groźne burze. Tak więc – podobnie, jak w czerwcu.

SIERPIEŃ BARDZO CIEPŁY

Sierpień przyniesie kontynuację pogody z czerwca i lipca. Sporo dni upalnych, z temperaturą 30-35 stopni, ale jednocześnie na porządku dziennym będą nawałnice i niewiele dni chłodniejszych, kiedy będziemy mogli odpocząć od upałów. Mimo wszystko istnieje szansa, że będzie ich nieco więcej, aniżeli w poprzednich miesiącach, więc aura nie będzie aż tak męcząca.

WRZESIEŃ Z OCHŁODZENIEM

Jeszcze pierwsze dni września mogą przynieść stosunkowo wysoką temperaturę na poziomie nawet 30 stopni, to jednak wraz z nadejściem  nowego roku szkolnego coraz częściej mamy dostawać się pod wpływ wietrznych i deszczowych układów niżowych z zachodu, przez co temperatura w ciągu dnia coraz częściej spadać ma poniżej 20 stopni. W drugiej połowie miesiąca przygotujmy się na pierwsze przymrozki.

PAŹDZIERNIK CHŁODNY

W październiku przywitamy już na dobre jesień. Sporo chmur, sporo deszczu i niskie temperatury  na poziomie 5-15 stopni, nocami mróz także na standardowej wysokości dwóch metrów będą codziennością. Niewykluczamy, że spadnie nawet pierwszy śnieg! Żeby jednak tak źle nie było dni ciepłe też się będą pojawiać, przyniosą więcej słonecznych chwil, temperatury nawet do 20 stopni. Możliwe, ze wtedy pojawią się jeszcze ostatnie, słabe i pojedyncze burze.

LISTOPAD ZIMNY

Na temat listopada na chwilę obecną aż nie chce się mówić. Temperatury maksymalne z reguły utrzymywać mają się poniżej 5-10 stopni, a minimalne poniżej -5/0, a podczas dni chłodniejszych będzie jeszcze zimniej. Pojawią się również pierwsze, większe opady śniegu i deszczu. Niezdecydowana zima, a praktycznie pogranicze jesieni z przedzimiem potrwa do końca drugiej dekady listopada, po czym trzecia przyniesie jeszcze silniejsze ochłodzenie. W większości Polski nocami temperatura spadać ma poniżej -5/-10 stopni, a w ciągu dnia na ogół około 0-5 stopni. Sypać ma też stosunkowo często śnieg.

OSTATNIA AKTUALIZACJA: SOBOTA, 4. MAJA

Władysławowo wakacje z dzieckiem


Pogoda długoterminowa nad morzem 2023


Pogoda w Polsce:

Gdańsk
Warszawa
Poznań
Bydgoszcz
Kraków

Pogoda nad morzem:

Władysławowo
Sopot
Łeba
Kołobrzeg
Międzyzdroje

Gran Canaria Pogoda Zimą

Google+

projekt i realizacja: PodisPromotion