PROGNOZA POGODY NA WIOSNĘ I LATO

27.03.2015Na początku każdej pory roku publikujemy na łamach strony najnowszą prognozę sezonową. Aby tradycji stało się zadość, chcielibyśmy ją dzisiaj Państwu przedstawić. Obejmie ona swoim zasięgiem obejmie wiosnę i lato 2015.

Od razu chcielibyśmy przypomnieć, że takie prognozy są obarczone dużym ryzykiem błędu, w związku z czym powinny być traktowane jedynie jako zarys tego, co może zdarzyć się w dalszej przyszłości w pogodzie.

ZACZNIE SIĘ CHŁODNO
Już tydzień temu pisaliśmy, iż koniec marca i początek kwietnia przyniosą nam nieprzyjemną pogodę. Nic się w tej kwestii niestety nie zmieniło. Wszystko przez wysoką aktywność niżów znad Atlantyku, które bez przeszkód będą przesuwać się na wschód, atakując między innymi Polskę. Oznacza to dużo chmur, częste, liczne opady, burze, wiatr i regularnie zmieniającą się temperaturę. Tuż przed frontami płynąć ma ciepłe powietrze, więc zwłaszcza na południu zobaczymy być może 15 stopni, ale podczas ich przechodzenia i za nimi spłynie chłód z północy i temperatura prawie wszędzie spadnie poniżej 10 st. C. Nocami pojawią się oczywiście przymrozki, więc nie wykluczamy, że pojawią się jeszcze (miejmy nadzieję, że ostatni raz w tym sezonie) opady deszczu ze śniegiem i śniegu.


Po 10, najpóźniej 15.04 pogoda na dłużej powinna się poprawić. Słupki rtęci w całej Polsce przekroczą 15-20 stopni, być może dojdą do 25 st. C. i pojawi się również więcej Słońca. Nie unikniemy jednak okresowych opadów deszczu i burz, ale nie powinno ich być bardzo dużo.


OD MAJA LEPIEJ
Po zmiennym kwietniu, nadejdzie maj, w którym czeka nas dość przyjemna aura. Dominować mają w miarę spokojne dni, z wysoką temperaturą na poziomie 20-25 stopni,a  w drugiej połowie maja nawet 30! Co jakiś czas przejdzie oczywiście przelotny deszcz w towarzystwie burzy, ale i w tym miesiącu nie będą to najprawdopodobniej zjawiska częste i bardzo gwałtowne. Z pewnością zdarzą się dni chłodniejsze i mokre, jednakże nie na tak szeroką skalę, jak chociażby w najbliższych dniach, kiedy deszcz i zimno utrzymają się co najmniej tydzień.


Z kolei czerwiec zapisze się prawdopodobnie jako miesiąc ciepły. Regularnie termometry pokażą w cieniu 25-30 st. C., a podczas fal upałów  jeszcze więcej. To zwiększy szansę na burze. W dalszym ciągu nie będziemy ich mieli dużo, ale jeśli już się pojawią, przyniosą bardzo niebezpieczne zjawiska: ulewy, gradobicia, wichury, a nawet trąby powietrzne.


WAKACJE ZMIENNE
Jeśli chodzi o wakacje, to te zapowiadają się one niezwykle dynamicznie. Wiele modeli wskazuje na to, że silne upały nawiedzą Europę Wschodnią, a Zachodnia częściej doświadczy zimna i deszczu. Przez to będziemy narażeni na częste i gwałtowne zmiany pogody. Jednego dnia temperatura w całej Polsce przekroczy 30 stopni, dochodząc  gdzieniegdzie aż do 35 st. C. Następnego dnia wejdzie od zachodu front atmosferyczny z z burzami, ulewami, tornadami, gradem i wichurami, po których na chwilę, ale jednak mocno się ochłodzi, w niektórych przypadkach nawet poniżej 20 kresek.


Analizując pogodę w wakacje w ostatnich latach, sądzimy, że lepszym miesiącem na urlop i wypoczynek będzie sierpień.


Gdzie się wybrać? Ja osobiście zawsze będę polecał nasze polskie morze. Jeżdżę tam od 5 lat. Z reguły trafiam na dobrą pogodę, ale proszę mi uwierzyć: nawet, jak pada i nie ma warunków do plażowania i kąpieli, nad Bałtykiem zawsze znajdziemy coś dla siebie ;)

Władysławowo wakacje z dzieckiem


Pogoda długoterminowa nad morzem 2023


Pogoda w Polsce:

Gdańsk
Warszawa
Poznań
Bydgoszcz
Kraków

Pogoda nad morzem:

Władysławowo
Sopot
Łeba
Kołobrzeg
Międzyzdroje

Gran Canaria Pogoda Zimą

Google+

projekt i realizacja: PodisPromotion