Sprawdź >> DŁUGOTERMINOWA POGODA NAD MORZEM NA LATO


CO O NADCHODZĄCEJ ZIMIE MÓWI NATURA I STATYSTYKA?

09.10.2015Zgodnie z obietnicami, chcielibyśmy Państwu przedstawić teraz trochę inne prognozy na nadchodzące miesiące, zwłaszcza na zimę. Oparte one będą nie na modelach, jak zwykle, a na statystyce i obserwacji przyrody.

Sprawdź: 
najaktualniejszą prognozę długoterminową na zimę-styczeń luty 2016


CO O NADCHODZĄCEJ ZIMIE MÓWI NAM NATURA?Nie ma co się łudzić: przyroda często okazuje się znacznie lepszym syoptykiem, niż najlepsze, płatne modele numeryczne. Przekonaliśmy się o tym w ostatnich latach, kiedy to chociażby owady, ptaki, drzewa orzechowe, brzoz itd. a trafnie przewidziały, jaka będzie zima.

W tym roku na ich podstawie już teraz można wiele powiedzieć.

Ptaki, które spędzają w Polsce lato już dawno odleciały do ciepłych krajów. Biedronki i pająki mimo ostatnich chłodniejszych dni nie "odwiedzają" masowo naszych mieszkań. Na drzewach orzechowych rozwinęło się trochę więcej orzechów, niż w zeszłym roku. Z kolei brzoza powoli traci liście od dołu. Jeśli natomiast chodzi o pszczoły, to one jeszcze nie czują zimy i w dalszym ciągu w słoneczne dni możemy je obserwować na łąkach i polach. Mimo to powoli gromadzą zapasy i to o parę tygodni wcześniej, niż w ostatnich latach.


Co to oznacza? Powszechnie wiadomo, że im wcześniej owady zaczną sprowadzać się do naszych domów, tym zima będzie cięższa; im więcej orzechów pojawi się na drzewach, tym zima okaże się ostrzejsza, jeśli brzoza traci liście od dołu - biała pora roku z pewnością kilka razy zaatakuje i na koniec: im wcześniej pszczoły zaczną gromadzić zapasy na zimę i im szybciej będą to robiły, tym zima będzie poważniejsza.

Reasumując, na podstawie obserwacji przyrody można stwierdzić, iż zima 2014/2015 nie będzie ostra. Powinna ogólnie zapisać się w normie bądź trochę powyżej. W listopadzie być może utrwali się na dłużej (ale dopiero w drugiej połowie), a od grudnia do lutego czeka nas typowa przeplatanka: raz ciepło, ale mokro i wietrznie, a raz chłodno i śnieżne.


Co najważniejsze - wszystko wskazuje na to, że nadchodząca zima nie powinna być tak "patologiczna", jak rok temu, kiedy mieliśmy praktycznie przez cały sezon jeden incydent zimowy.


JAK ZIMA? STATYSTYKA TRZYMA Z NAMI!

Statystyka popiera nasze przewidywania. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zwykle po serii zim poniżej normy, dwie kolejne zapisywały się ciepło, w tym jedna bardzo ciepło. Po dwóch ciepłych zimach następowały znowu okresy mrozów i śniegów.

Wszystko tutaj się zgadza. Od 2009 do 2013 roku białe pory roku zapisywały się w naszym kraju chłodno i mokro. Poprzednia zima 2014/2015 była rekordowo ciepła, więc na podstawie statystyki można powiedzieć, iż ta najbliższa nie będzie ostra, ale też nie zapisze się tak ciepło, jak ubiegła.

 


Pogoda na lipiec 2019

Pogoda długoterminowa nad morzem


Pogoda w Polsce:

Gdańsk
Warszawa
Poznań
Bydgoszcz
Kraków

Pogoda nad morzem:

Władysławowo
Sopot
Łeba
Kołobrzeg
Międzyzdroje

Gran Canaria Pogoda Zimą

Google+

projekt i realizacja: PodisPromotion